WELCOME TO THE OFFICIAL HOME OF THE LONG ISLAND JUNIOR SOCCER LEAGUE

MEMBER OF:

Eastern New York Soccer Association US Youth Soccer
FacebookTwitterInstagram

Coaches Enter ScoresIFormsITryout Forum
CalendarIReferees Enter Sportsmanship

SHARE THIS STORY:

Finals Sunday: 39 New LI Cup Champions

LIJSLLIJSL

The youngsters hit the pitch at Stony Brook Soccer Complex on Sunday for Day Two of the 2014 LI Cup Finals.  On a beautiful, sunny Father’s Day, the Long Island Junior Soccer League crowned another 39 champions in the U8, U9, U10, U11, U12, and U14 age groups, and finished the day with the championship final of the GU16 Major division.

The younger age groups tend to bring more fans to the sidelines on Finals Weekend, and yesterday was no exception.  Huge crowds surrounded each of the fields, which made for an exciting atmosphere throughout the day.

“All of the teams and players competed so well,” said LI Cup Chairperson Holly Maresco.  “So much work goes into the entire tournament throughout the season and culminates with these finals, so it’s nice to have beautiful weather, and so many people here to support the efforts of all these players.  Our goal is to create a memorable experience for the kids, and I think we were able to do that again this year.”

Sunday’s finals competitions were a great representation of the league as a whole as 46 different clubs had a presence during the day, nearly half the total number of clubs.  Like Saturday, there were also very well-played, competitive one-goal games throughout the day.  The Dix Hills Attack and the Albertson Bulldogs competed in a very well-played 3-2 contest in the BU10 Intermediate A divison.  There was surprising talent in the Bay Shore-Brentwood BU8 game, including some stellar goaltending one wouldn’t expect from 8-year olds.  The same was true in the BU14 Minor division game where goalies from Oceanside and Lake Grove-Newfield stood on their heads in a tight 2-1 contest.  In the GU10 Intermediate B division there was an all-Sound Beach final as the Stars and the Fury represented their community with pride.

“At the end of the day, our league is about creating playing opportunities for all kids, of all ages and ability levels,” said Maresco.  “This tournament is the perfect culmination of our soccer year because it represents that philosophy.  I wish every team had a chance to make it to this event.  It’s such a great atmosphere.”

That doesn’t happen by accident.  There’s a tremendous amount of work that goes into building the largest single elimination soccer tournament in the world.

“This tournament would not happen without the efforts of so many volunteers,” Maresco added.  “To our committee, and the league office staff, and our officials, I can’t thank them enough.  They put in so much time and effort.  They are the ones who really make this work for the kids.”

Sunday’s results are listed below.  To see the full brackets for all divisions click here.

Related Story:  Day One In The Books

 

BU8 Major A: Bellmore Chelsea 4, Carl Place Fury 0

BU8 Major B: Bay Shore Bayer Munich 4, Brentwood DP Green 2

 

BU9 Major A: Island Trees Inferno 4, Inwood Blue Dragons 3

BU9 Major B: Brentwood Cosmos 4, Smithtown Explosion 0

 

BU10 Major: HBC Bayern 5, Bethpage Force 0

BU10 Intermediate A: Dix Hills Attack 3, Albertson Bulldogs 2

BU10 Intermediate B: Northport-Cow Harbor Milan 4, Hewlett-Lawrence Blue Sonic 0

BU10 Intermediate C: Brentwood Red Bulls 2, Southampton Pioneers 1

 

BU11 Major: Albertson Port 3, Elmont Man U 1

BU11 Intermediate A: Northport-Cow Harbor Rowdies 2, Patchogue-Medford Atletico FC 1

BU11 Intermediate B: North Shore Red Devils 6, Massapequa Hawks 1

BU11 Minor A: Bethpage United 2, Uniondale Corona 1

BU11 Minor B: Inwood Blue Sharks 3, Northport-Cow Harbor FC Favorito 2

 

BU12 Major: Sachem Destroyers 2, Lake Grove-Newfield NF-United 0

BU12 Intermediate: Little Neck Knights 4, Sound Beach Strikers 1

BU12 Minor A: Inwood United Knights 6, CSH Arsenal 1

BU12 Minor B: Roosevelt Rough Riders 2, Lynbrook-E. Rockaway Spartans 1

 

BU14 Major: Central Islip Raiders 2, Valley Stream Warriors 1

BU14 Intermediate: North Babylon Stallions 2, Smithtown Scorpions 1

BU14 Minor: Oceanside Magic 2, Lake Grove-Newfield Blue Devils 1

 

GU8 Major: Bayport Shooting Stars 3, Terryville Rowdies 0

 

GU9 Major: Levittown Lady Galaxy 3, Commack Dynamite 1

 

GU10 Major: Albertson Avalanche 6, Smithtown Cosmos 1

GU10 Intermediate A: Commack Crushers 4, Hicksville Wildcats 2

GU10 Intermediate B: Sound Beach Stars 4, Sound Beach Fury 1

GU10 Intermediate C: Patchogue-Medford Extreme 3, Lindenhurst United 0

 

GU11 Major: Sachem Extreme 2, Levittown Wildcats 1

GU11 Intermediate A: Smithtown Cobras 5, Plainedge Cosmos 0

GU11 Intermediate B: Auburndale Lady Eagles 1, Massapequa Storm 0

GU11 Minor A: Sachem Sonic 3, NY Hota Lightning 1

GU11 Minor B: Stony Brook Sounders 4, Rocky Point Tenacity Sure Shots 0

 

GU12 Major: Commack Wildfire 1, Hauppauge Hot Shotz 0

GU12 Intermediate: Massapequa Hurricanes 2, Albertson Lightning 1

GU12 Minor A: Smithtown Warriors 1, South Huntington Cyclones 0

GU12 Minor B: RVC Synergy 3, Mineola Tornados 0

 

GU14 Major: VOB Storm 1, Sachem Blast 0

GU14 Intermediate: Massapequa Express 3, Sound Beach Waverunners 2

GU14 Minor: Port Washington Pirhanas 2, Brentwood Killer Bees 1

 

GU16 Major: Center Moriches Hot Shots 4, Merrick-South Merrick SM Psyclones 3

Slideshow

LIJSL Sponsor